Michal-Rychtář a Hejtman družiny pána z Wrcowa

Prostor pro rady a konzultace při "stavění" vámi vybrané postavy.
Michal

Michal-Rychtář a Hejtman družiny pána z Wrcowa

Příspěvekod Michal » Pá 02. Pro 2016 16:58:31

Ahoj vespolek, doufám, že toto forum už nespí a odhodlal sem se, že svojí postavu dám dopořádku, ovšem samozřejmě nevím všechno a zřejmě nikdy vědět nebudu.
No k postavě, nikdy sem jí moc neřešil a jak říká Richard, že důležité je alter ego, kašlal sem na to, přemýšlel sem o nějaký postavě žoldáka, nebo tak, ale letošní Libušín pro mě znamenal trochu posun jinam a řekl sem si, že se do toho dám fakt pořádně. Od Wrcowa jsem dostal herně vesnici a hodnost (nevím, jak jinak to nazvat) hejtmana. Postavu chci zasadit do let 1270-1300.
Tudíž moje představa, která je doufám správná a pokud ne, budu opraven:
Základ jako spodní košile, bruchy, nohavice a boty sou mi trochu jasný i když střihově trochu pokulhávám, odívání beru jako "nutný zlo" a prachsprostě otravuju lidi, kteří o tom ví a baví je tohle téma, mě prostě ne. Na spodní věci nějakou spodní tuniku a svrchní.... tuniku?.. :D Nevím, jak sem řekl, nevyznám se v tom. Na spodní mám koupenou vlnu "rybí kost" v přírodních barvách a modro-šedou na lemování, lemování a plochu tuniky chci vyšít, né moc jednoduše ale taky né moc zdobně, prostě tak akorát aby to odpovídalo postavě, což znamená, že zase některým lidem polezu krkem :D . Zřejmě z té modro-šedé vlny ušiju i nohavice, jelikož jsem jí koupil nějak moc. V tom moje představa civilu končí, protože jak se už budu opakovat, nevím moc co a jak dál.

Co se zbroje týče:
Základ bude tenká podzbrojová prošívka, zřejmě jí pošiju nějakým barevným lnem aby to nebyla taková ta klasická béžová, která je na akcích v 90% a olemuju jí něčím tmavším, jestli len, nebo vlna eště nemám vyřešený. Nohavice budou klasickýho střihu nohavic a na ně přijdou kroužkové nohavice s uzavřeným chodidlem. Košile bude komplet s pěstnicemi a délou těsně pod kolena. Pěstnice nebudou na prošívce ale pevně všité do pletiva a napojené na košili. Helmu vyřeším kloboukem, jelikož Wrcow nosí hodně ranej něco jako hrnec, spíš kalotu s protáhlým týlem, nehodilo by se abych já měl něco podobného. Ovšem zdobení zbroje je mi trochu nejasný, jestli zdobit nějak jednoduše pásek, nebo ne a takový drobnosti, který vlastně udáváají celé postavě to, co tam má být. Asi bych rovnou poprosil Richarda, jestli by mi neporadil, protože je podle mě na tohle frajer!. Zbraně zatím moc neřeším, už takhle toho je docela dost a spíš to udělám formou toho, co zrovna opravdu realizuju.

Tak do úvodu asi vše.

richardrg

Re: Michal-Rychtář a Hejtman družiny pána z Wrcowa

Příspěvekod richardrg » Út 06. Pro 2016 6:35:38

Když jsi mě tak vyzvedl, a v podstatě vyzval, tak bych ti měl asi odpovědět... Jako vysvětlení pro ty, kteří toto téma budou číst. Rady, které ti dávám, nevycházejí z tak veliké a hluboké znalosti, nato jsou jiní, ale spíše z toho, že si mohu dovolit, právě při své neznalosti, některé věci zobecnit. Pokud se budeš bavit s konkrétním odborníkem, většinou narazíš na to, že ti popíše podrobně jeden konkrétní případ, na konec řekne.. ale mohlo to být jinak, aby se případně nespletl a v obecné rovině se vyjádří jen povrchně. Pokud máš dost trpělivosti, tak si takových odborníků vyslechneš několik, pokud je najdeš, protože právě na 13. stol. jich moc na hmotnou kulturu není, a pokud jsi navíc trochu drzý, vytvoříš si vlastní tezi. A tu v případě diskuze můžeš opřít o to, co se ti z předcházejících informací hodí. V těchto intencích ber všechny moje informace. Pokud se v něčem pokládám za odborníka, tak to rozhodně není oblečení.

A teď k tobě, nemá smysl rozebírat nejednotnost oděvního názvosloví, pokusím se pochopit o co ti jde. Ta hodnost je rychtář, správce vesnice, pán tě sice přímo neplatí, pokud s ním necestuješ, nebo neděláš přímo pro něho, ale příjem máš jednak z dávek ve vesnici, tak i z pokut a vlastního podnikání, zhusta nezdaněného. Co se týče těch vlněných tunik, myslím, že tam není celkem co řešit, udělej normální kulatý výstřih u krku a délku ke kolenům a nemělo by to nijak vadit. Co trochu postrádám, je druhá vrstva, na spodní košili na léto, chtělo by to něco trochu zdobnějšího, alespoň barevného ze lnu, nebo možná konopí, pokud se ti s tím chce zabývat. Nezapomeň na coif (čti "kuaf") a čapku a opasek, ten by měl být alespoň barevný a trochu zdobený, rozhodně s nákončím.

Zbrojím vlastně nerozumím, ale lemování podzbroje prošívky mi přijde trochu zbytečné, ta barva asi ano, ale ten oděv má být hlavně funkční, tak také není nutná, ale v barvě bude vidět, že jsi lepší člověk. Připojené pěstnice jsou určitě v pořádku, jen si zjisti, jak je to s integrovanou kapucou. Určitě tam je u jezdců, ale nevím, jak by to bylo u pěchoty s kloboukem. Možná to bude v Klučinovi.

trener

Příspěvekod trener » So 24. Pro 2016 11:22:53

Já bych k tomu měl jednu připomínku (sice z pozdější doby, ale myslím, že to platilo i pro třinácté století): Rychtáři měli povinnost doprovázet svého pána na koni, jako lehčí jezdec.

richardrg

Příspěvekod richardrg » Út 27. Pro 2016 18:15:30

Vycházíš z Chebského nařízen ? To je mnohem obsažnější a a také o 100 let pozdější....

V každém případě, vynecháme slovo povinnost a prostě doprovází na koni...

Všechny ostatní teze můžeme probrat třeba na zásnubách

trener

Příspěvekod trener » Út 27. Pro 2016 19:05:17

Něco mi říká, že o tom píše i Klápště v Proměně českých zemí..., ale opravdu se mi to nechce hledat, možná to bylo i v Člověku českého středověku od editora Šmahela, vážně nevím jistě...

Vrátit se na “Rekonstrukce postav”